Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Rodzaje opodatkowania firmy 2016/2017

Doradztwo w zakresie podatków

Osoba prowadząca działalność gospodarczą sama może wybrać formę jej opodatkowania.

Istnieje kilka podstawowych rodzajów opodatkowania firmy:

1. Ryczałt – jest to bardzo popularna forma opodatkowania wśród przedsiębiorców. Na czym ona polega? To proste, ryczałt jest po prostu określonym procentem przychodu firmy, oczywiście jego wartość jest różna dla różnych rodzajów działalności. Wartość procentu przychodu dla działalności usługowej w zakresie handlu to 3%, dla działalności wytwórczej i robót budowlanych 5,5%, dla tak zwanych „wolnych zawodów” 20%, dla działalności usługowej 8,5%, natomiast dla działalności usługowej typu hotele, wynajem samochodów, itp.. procent ten wynosi 17%. Jakie warunki należy spełniać, aby móc wybrać właśnie ten rodzaj opodatkowania? Po pierwsze przychody z firmy za poprzedni rok nie mogą przekraczać 150 000 euro (ta stawka zmienia się z upływem kolejnych lat). Po drugie ryczałtem nie mogą być objęte niektóre formy działalności gospodarczej, np. apteki, kantory, a także sklepy z częściami i akcesoriami do mechanicznych pojazdów. Każdy, kto zdecyduje się na tego rodzaju podatek, zobowiązany jest do prowadzenia spisu dochodów, na podstawie którego, co miesiąc, ustalana jest kwota podatku, wpłacana do banku na rachunek Urzędu Skarbowego.

2. 19% od wszystkiego – osoba decydująca się na ten sposób opodatkowania traci wszelkie ulgi podatkowe, a także możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem, za to taka osoba zyskuje prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu, a także ma mniejsze stawki podatkowe. Pod pewnymi względami jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ niezależnie od wielkości dochodu podatek jest stały i zawsze wynosi 19%. Są jednak pewne ograniczenia. Z tego typu opodatkowania nie może skorzystać osoba, która w ramach swojej działalności gospodarczej, świadczy usługi swojemu byłemu pracodawcy. O co tu chodzi, ano o to, że jeśli ktoś rezygnuje z pracy i zakłada własna firmę usługową, ale nadal wykonuje te same usługi dla tego samego pracodawcy, nie może wybrać tego opodatkowania.

3. Karta podatkowa – to najprostsza forma opodatkowania firmy. Na czym polega ten typ opodatkowania i jaki jest jego sekret? Najważniejszy jest tu fakt, że nie trzeba składać tu miesięcznych zeznać podatkowych, ani prowadzić ewidencji podatkowej, tutaj wystarczy raz w miesiącu wpłacać fiskusowi stały podatek. Wysokość podatku liczy się nie ze względu na wysokość przychodów, ale ze względu na rodzaj działalności oraz liczbę mieszkańców miejscowości, w której jest ona prowadzona. Uwaga: Nie każda firma może zostać objęta kartą, bowiem ten typ opodatkowania działalności gospodarczej przeznaczony jest głównie dla rzemieślników.

4. Zasady ogólne, czyli ze stawkami procentowymi 19, 30 i 40 % – to jedyna forma opodatkowania, na którą może zdecydować się każdy, kto prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą.