Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak zarejestrować firmę? 2016/2017

Rejestracja firmy przez internet

Jeśli zdecydowaliśmy się na założenie własnej działalności gospodarczej, przeprowadziliśmy wszystkie niezbędne analizy oraz napisaliśmy biznes plan, to kolejnym etapem naszych działań powinna być rejestracja firmy.

Krajowy Rejestr Sądowy jest rodzajem publicznego rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz wybrane sądy. KRS składa się z trzech rejestrów:

a)    przedsiębiorców
b)    stowarzyszeń
c)    dłużników

KRS to bardzo ważna placówka, szczególnie podczas zakładania nowej działalności gospodarczej, ponieważ pełni ona, między innymi, funkcję legalizacyjną. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że bez wpisu do rejestru KRS-u nie można podjąć żadnych dalszych czynności prawnych. KRS pełni również funkcję informacyjną, co z kolei oznacza, że w swojej bazie danych posiada ogólnopolską listę podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym.

Ewidencja Działalności Gospodarczej to spis wszystkich osób fizycznych, które prowadzą jakąkolwiek działalność gospodarczą. Taka ewidencja prowadzona jest przez gminy, a organem ewidencyjnym jest prezydent miasta, burmistrz albo wójt.

Powyższe instytucje to tak naprawdę końcowy etap naszej wędrówki, wcześniej jednak powinniśmy zrobić jeszcze kilka kroków. Cofnijmy się więc i zacznijmy od początku.

Po pierwsze przeprowadzamy badanie rynku, aby zorientować się, czy nasza działalność będzie miała szansę zaistnieć na rynku. Po drugie sprawdzamy, czy prowadzenie działalności nie wymaga jakiś dodatkowych licencji, koncesji, itp.. Po trzecie powinniśmy zdecydować, jaką formę działalności wybieramy: indywidualna działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka z o.o.. Kiedy mamy już wszystkie te sprawy za sobą, powinniśmy przystąpić do przeprowadzenia wyliczeń: co zyskamy po założeniu firmy (chodzi tu o dokładne wyliczenie, jakie koszty ponieśliśmy, bądź poniesiemy, zakładając firmę, a jakich zysków z jej działalności się spodziewamy). W tym miejscu powinniśmy pamiętać o ewentualnych obciążeniach podatkowych naszej placówki, a także wszelkich o dodatkowych kosztach, takich jak np. wizytówki, czy pieczątki.

Tak przygotowani do rejestracji firmy nie powinniśmy mieć z tym najmniejszych problemów.